Azonnali hatályú felmondás próbaidő alatt2015-10-07

A munkaviszony egyik legspeciálisabb tényezője a felmondás. Legyen az akár munkáltatói-, akár munkavállalói részről történő felmondás, rengeteg jogszabályi előírásnak kell eleget tennie a kezdeményező félnek, hogy egy esetleges későbbi jogvita során az intézkedő hatóságok is megfelelőnek találják azt.Az Mt. alapján a munkaviszony megszüntetésének érdekében, a közös megegyezésen kívül mind a munkáltató, mind a munkavállalói részről alkalmazható a felmondás, illetve az azonnali hatályú felmondás. Ezeken felül, a próbaidő alatt is eszközölhető felmondás mind a munkáltató, mind a munkáltató részéről. A próbaidő alatti felmondás szabályai azonban eltérőek, amelyeket az alábbiakban foglalunk össze:
  • Próbaidő alatt a munkáltató és a munkavállaló is jogosult azonnali hatállyal megszüntetni a munkaviszonyt.
  • A határozott és a határozatlan idejű munkaviszony is megszüntethető azonnali hatállyal próbaidő alatt.
  • A próbaidő időtartama alatt történő munkaviszony megszüntetésére a felmondási tilalmak, a felmondási időre, a felmentési időre, valamint a végkielégítésre vonatkozó szabályok nem érvényesülnek.
  • Fontos szabály, hogy írásban kell közölni a megszüntetésre irányuló nyilatkozatot (felmondás), amelyből a megszüntetésre vonatkozó akaratnak és a megszüntetés időpontjának, tehát az azonnali hatálynak egyértelműen ki kell derülnie.
  • A próbaidő alatti felmondás nem kell, hogy tartalmazzon indoklást. A későbbiekben azonban egy esetleges jogvita esetén az indok valóságát és okszerűségét bizonyítani kell tudni. A törvény pedig nem ír elő indoklási kötelezettséget.
  • A munkaviszony próbaidő alatti megszüntetéséről szóló nyilatkozat még a próbaidő alatt kerüljön átadásra. Amennyiben postai úton történik a kézbesítés, akkor még a próbaidő alatt át kell vetetni.
  • A megszüntetésre irányuló nyilatkozat feltétlenül tartalmazzon egy jogorvoslatról szóló tájékoztatást!
  • A próbaidőre vonatkozó szabályoktól (Mt. 79. § (1) bekezdés a) pontjától) kollektív szerződés a munkavállaló hátrányára és javára is eltérhet. A felek megállapodása csak a munkavállaló javára térhet el, mivel azonban a megszüntetés jogcímei kógensek, e megszüntetési jogcím alkalmazását kizárni vagy korlátozni nem lehet!
 Amennyiben hasznosnak találta cikkünket és szeretne a csapatunkkal partnerséget kötni, illetve kérdése merült fel bármilyen munkaügyi, munkavédelmi témakörrel kapcsolatosan, kérje ajánlatunkat vagy lépjen velünk kapcsolatba elérhetőségeinken.

Vissza a cikkekhez